Zorunlu trafik sigortada ‘serbest tarife’ vurgusu

İSTANBUL (İGFA) – Son yıllarda dalın gündemindeki en değerli bahislerden biri olmaya devam ediyor.

Magdeburger Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, zorunlu trafik sigortası poliçelerinden birçok firmanın teknik olarak ziyan ettiğini belirterek, özgür tarifeye geçişin kıymetini vurguladı.

Hancıoğlu “Trafik sigortalarında uzun yıllardır süregelen prim yetersizliği sorunu dalın üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Hür tarifeye geçiş bu yükün hafifletilmesi yolunda önemli bir adım olacaktır. Rekabetin artması, hem sigorta şirketlerinin daha uygun hizmet sunmasına hem de vatandaşların daha uygun fiyatlı trafik sigortalarına erişmesine imkan sağlayacaktır. Hür tarife ile sigorta şirketleri risk profiline nazaran fiyatlandırma yapabilecek, bu sayede riskli şoförler daha yüksek prim öderken, dikkatli ve inançlı şoförler daha düşük primlerden yararlanabilecektir. Bu da hem dalın sürdürülebilirliğini sağlayacak hem de vatandaşlara daha adil bir fiyatlandırma imkanı sunacaktır” dedi.

“SERBEST TARİFE İLE MAKSADA ULAŞABİLİRİZ”

Hancıoğlu “Vatandaşımıza yönelik mecburî bir sigorta olduğu için biz sistemi para kazanmaktan fazla para kaybetmemek üzerine kuruyoruz. Bu yüzden özgür tarife diyoruz. SEDDK’nın da (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) hür tarifeye geçiş konusunda istekli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, yakın gelecekte trafik sigortalarında hür tarifeye geçileceğine inanıyoruz. Mevzuat koyucunun 1 Mayıs 2024 itibariyle poliçelere uygulayacağı yeni sepet artış sistemi olayı bir matematiğe oturtacak ve bu bölümümüz için çok faydalı olacaktır. Böylelikle artış oranlarında bir şeffaflık sağlanacak ve artış vatandaşa daha kolay anlatılabilecektir.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir