Yeşil dönüşüm hem şart hem fırsat… Sıcaklığın faturası ağırlaşıyor

DÜNYADA ortalama sıcaklık geçtiğimiz günlerde 17 dereceye ulaşarak rekor kırdı. Birleşmiş Milletler ise temmuz ayının birinci haftasını tüm dünyada şimdiye kadar görülen en sıcak hafta olarak ilan etti. Panama Kanalı, Ren Irmağı ve El Nino’nun tesirlerinin konuşulduğu bu devirde istikrarlı biçimde artan sıcaklıklar, maliyet artışlarını da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında açıklanan Zero Carbon Analytics raporunda, 2030’a kadar iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerin karşılaşacağı yıllık kayıp ve hasarın 580 milyar dolara kadar çıkabileceği belirtildi.

“Küresel çapta rekor kıran sıcaklıklar, işlerin uyguna gitmediğinin açık bir işareti” diyen Avrupa İklim Aksiyon Ağı Türkiye Koordinatörü Hasret Katısöz, “Avrupa-Akdeniz İklim Değişikliği Merkezi’nin (CMCC) raporu, Türkiye’de yanan alanların yüzölçümünün, 2050’ye kadar yılda 718 kilometrekare artabileceğini ortaya koyarken; sıcaklık artışı 4 dereceyi bulursa ziraî kuraklığın 2036-2065 prestijiyle yüzde 88 daha sık görülen bir durum haline geleceğini ortaya koymuştu. Deniz düzeyinin yükselmesiyle ortaya çıkacak zararın büyüklüğü ise 19.8 milyar TL’ye kadar ulaşabilecek. Yani yüksek sıcaklıkların yüksek maliyetle birlikte geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

ENERJİ ÜRETİMİNDE DÖNÜŞÜM

Katısöz, izlenmesi gereken aksiyon planı için ise 2050’ye kadar net sıfır vizyonunu başarmak ismine çok aktörlü bir müdahaleye gereksinim olduğu görüşünü savunurken; kamu otoritelerinin yanında özel kesimin, belediyelerin, sendikaların ve finans kuruluşlarının da kendilerini bu dönüşümün bir kesimi olarak görmek zorunda olduklarını kaydetti.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Siyasetler Merkezi İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin ise “Muhtemelen 2030’dan evvel 1.5 derece, 2040’tan evvel de 2 derece sonu kalıcı olarak aşılacak” kelamlarıyla durumun vehametine dikkat çekti. Şahin, Türkiye’de atılması gereken adımları şöyle özetledi: “Türkiye’de hükümetin hemen almasıı gereken tedbirlerin başında kömürden güç üretimine en geç 2030’a kadar son vermek var. Kömür kullanımını derhal azaltmaya başlamak, bunun için de her yıl kurulan yeni rüzgâr ve güneş santralı kapasitesini bugünküne nazaran en az 3-4 kat artırmak koşul. Ayrıyeten güç depolama, şebeke esnekliği, güç verimliliği ve güç tasarrufunun bir an evvel önemli biçimde gündeme getirilmesi, elektrikli toplu ulaşım yatırımlarına, ulaşımda, endüstride ve konutlarda elektrifikasyona sürat verilmesi gerekiyor.”

‘BAZI EŞİKLER DÖNÜLMEZ BİÇİMDE AŞILDI’

SÜRDÜRÜLEBİLİR İktisat ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA) Yöneticisi Bengisu Özenç, iklimle ilgili ivedilikle harekete geçilmesi gerektiğini söyledi ve “Bazı eşiklerin geri dönülemez biçimde aşıldığı ve iklim risklerinin artık daha da görünür hale geldiği bir ortamda elbette alınacak birinci tedbir, gerekli ahenk faaliyetlerinin daha önemli bir biçimde planlanması,gerekli kaynağın ayrılmasıdır. Artık tüm planlama süreçlerine iklim projeksiyonları dahil edilmeli. Risk değerlendirmesi yapılmalı. İklim değişikliğiyle çabayı en yüksek azimde devam ettirmeliyiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir