İsviçreli silah şirketi kullanılmayan 96 ‘Leopard 1’ tankını Almanya’ya satmak istiyor

İsviçre’de yayın yapan SRF radyosuna açıklamalarda bulunan Ruag Sözcüsü Kirsten Hammerich, Alman silah firması Rheinmetall’ın tankları Kiev’e göndermek için satın alma niyetinde olduğunu söyledi.

İsviçre’de askeri ekipman ihracatından sorumlu Devlet İktisat Sekreterliği (SECO), Ruag’ın ihracat talebini doğruladı.

Ruag Sözcüsü, bu mevzuda netlik aradıklarını belirterek, “İş seçeneklerini daha düzgün değerlendirebilmek için SECO’dan resmi karar bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

İsviçre Savunma Bakanı Viola Amherd, martta parlamentoda yaptığı konuşmada, SECO’nun Ruag’ın tankları satma ön talebini, “ülkenin tarafsızlığına dayanan” katı silah ihracatı kurallarına atıfta bulunarak reddettiğini söylemişti.

Amherd, İsviçre’nin silah gereksinimleri karşılandığında, “parlamentonun hizmet dışı ilan ettiği muhakkak sayıda tankın Avrupalı ortaklarına yollanabileceği” imasında bulunmuştu.

Söz konusu 96 “Leopard 1” tankının 2016’da İtalya’dan alındığı ve şu anda kullanım dışı olduğu belirtildi.

Şubat 2022’de Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasından bu yana Bern hükümeti, Almanya, İspanya ve Danimarka’nın İsviçre’den satın alınan askeri teçhizatın Kiev’e tekrar ihraç edilmesine yönelik çeşitli taleplerini reddetti.

Bu husus, ülkede tarafsızlık ve silah ihracatı kurallarını gevşetme tartışmalarına yol açtı.

İsviçre baskı altında

İsviçre’nin Davos kasabasında ocakta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda ve öteki milletlerarası tertiplerde “politikalarını tekrar gözden geçirmesi” için Bern idaresi üzerinde baskının arttığı gözleniyor.

İsviçre, silahlarını satın alan ülkelerin onları tekrar ihraç etmek için müsaade istemesini şart koşuyor.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, tarafsızlık yasasının İsviçre silahlarının ihracatının yanı sıra tekrar ihracatını da yasakladığına işaret etmişti.

Berset, bu hususun ortak ülkelerle imzalanan mukavelelerin bir modülü olduğunu da hatırlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir