Erdoğan Şimşek’ arasında köprü olacak isim

Sözcü gazetesi muharrirlerinden Aytunç Erkin bugünkü köşesini yeni oluşan kabinedeki istikrarlara ayırdı.

Aytunç, Cevdet Yılmaz’ın planlamacı kişiliğine dikkat çekerek Cevdet Yılmaz’ın Hazine’nin atacağı adımlarda koordinatör misyonu göreceğini savundu.

Aytunç yazısında ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya attığı “Londra tefecileri ve muhalefet” bağını de irdeledi.

Aytunç Erkin’in Kabinede Şimşek’i dengeleyecek isim.. Beştepe’de bunlar konuşuluyor başlıklı yazısı:

“Önce teknik bilgi:

Bir eserin imal edilebilmesi için hammadde tedariğinden itibaren, o eserin tüketiciye ulaşmasına kadar yapılan tüm lojistik faaliyetler tedarik zinciri olarak isimlendirilir.

Neden tedarik zinciriyle başladım?

Çünkü; pandemi süreci ve kapitalizmin kendi içinde yaşadığı çelişkiler üzerinden kıymetlendirme yaptığımızda bilhassa İngiltere’nin “tedarik” üzerinden yaşadığı problemlere odaklanmakta yarar var. Bundan iki yıl evvel Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası (BCCT) Üst Yöneticisi Emrah Öz şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Türkiye’nin sunduğu imkanlar, artık ticari rotasını Avrupa Birliği’nden (AB) bağımsız çizecek bir ülke olan İngiltere için çok fazla potansiyel oluşturmaktadır. Lojistik kolaylık, deniz, hava ve kara yolu nakliyeciliğinde ulaşılması kolay bir ülke olması ve merkezi lokasyonu, İngiliz yatırımcıların Türkiye’yi tercih faktörlerinin başında yer alıyor. (28 Ocak 2021)”

Şimdi gelelim yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı görevine getirilen Mehmet Şimşek’e. Seçimlerden çabucak evvel Beştepe’ye yakın bir isim şu bilgiyi vermişti:

Yılmaz, Erdoğan ile Şimşek ortasında “köprü” rolü üstlenebilir.

“28 Mayıs’tan sonra ekonomik manada Batı’dan gelebilecek taarruzlara karşı İngiltere özelinde çalışmalar yapıldı. Şimşek bu hususta İngiliz finans etraflarına, ‘Tedarik zinciri konusunda Türkiye size yardımcı olacak. Bizimle bağlantılarınızı yine gözden geçirin” mealinde ileti verdi. Mehmet Şimşek’in temel rolü ülkeye yönelecek finans tehditlerine karşı muhafaza kalkanı diyebiliriz.”

Aklıma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Londra tefecileri ve muhalefet” bağını gündeme getirdiği açıklamaları geldi ve Beştepe’yi yakından tanıyan bu isme “Ne oldu tefeciler?” diye sordum: Karşılık değişikti:

“Şimdi herkes Şimşek üzerinden okuma yapıyor. Gözden kaçmaması gereken konu Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı ilan edilmesi. Yılmaz planlamacıdır ve Hazine’nin atacağı adımlarda koordinatör olarak karşımıza çıkacaktır.”

Biraz daha derine inmek istedim. Yeniden Beştepe’nin röntgenini uygun çekebilecek bir bürokrat ve bir gazeteciyle konuştum, şu tespitleri yaptılar:

“Cevdet Yılmaz ulusal iktisat programından yana. Devlet Planlama Teşkilatı kökenli ve devletin iktisattaki rolünü çok önemser. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu. Şunu unutmayın: Türkiye her şeye karşın ulusal ekonomik program uyguluyor. Bu programın ana temellerinin korunacağı ve güçlendirileceğini göreceğiz.”

Anladığım ve öğrendiğim kadarıyla Cevdet Yılmaz, Erdoğan ile Şimşek ortasında “köprü”! Seçimden iki gün sonra yapılan milletlerarası değerlendirmelerde, Cevdet Yılmaz’ın, Şimşek’in denetiminde çalışacağı konusunda yazılar kaleme alınmıştı lakin durumun daha farklı olduğu anlaşılıyor. Biraz daha açalım…

Erdoğan’a verilen brifingler

Beştepe ve AKP etraflarında Cevdet Yılmaz’ın izleyeceği yol haritası üzerinde yapılan değerlendirmeleri de masaya yatıralım. Dünyanın yaşadığı sorunu “büyüme, istihdam ve enflasyon” üzerinden okuyan Yılmaz ve arkadaşlarının Erdoğan’la anlaştığı husus şu:

“Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yoluyla büyüme. Bu hususta, büyüme ve istihdamdan ödün vermeden enflasyonla çaba etmeyi planlıyorlar. İktisat bakanlıkları da bu bahiste Yılmaz’la uyumlu olacaktır.”

Beştepe koridorlarından çarpıcı bir bilgi de şu:

“Erdoğan ve arkadaşları, 4-5 ay öncesinde kabine başta olmak üzere bilhassa iktisat idaresi konusunda çalışmalarına başladı ve öncesinde kimi ekonomistlerden de değerlendirmeler, brifingler aldı. Aslında iktisat modeli konusunda güncelleme yapmaya başladı. Erdoğan’a sunulan raporlarda vurgunun başlığı şu oldu: ‘Ekonominin düşmanı belirsizlik, inanç ve takım.’ Beştepe de buna nazaran konumlanmaya gitti.”

Burada sorun şu: Merkez Bankası’nın özerkliği, faiz artırımı ve kemer sıkma konusunda Cevdet Yılmaz’la Şimşek farklı düşünüyor. Bu çelişkiyi nasıl giderecekler, göreceğiz!

Şimdi gelinen noktada yurtdışı kaynakları “sağlam” olan bir siyasetçi şu uyarıyı yaptı bana:

“İngiltere, Rusya, Çin üzerinden Türkiye okumaları yapmakta yarar var.”

SORU ŞU: Hakan Fidan, Yaşar Güler, Ali Yerlikaya, Yılmaz Tunç ve İbrahim Kalın’la birlikte yeni bir devir mi başladı? Bunu da Beştepe ve güvenlik bürokrasisi üzerinden okumaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir