Alçak irtifa uçuşları ile günlük emisyonlar mercek altında

NASA’dan 13 Temmuz’da yapılan açıklamaya nazaran, Haziran’da başlayan ve Ağustos ortasına kadar devam edecek AEROMMA (Mega Kentlerden Deniz Alanlarına Gözlenen Atmosferik Emisyonlar ve Tepkiler) projesi ile bilim insanları, dünyanın en büyük uçan bilim laboratuvarı olduğu tabir edilen NASA’nın DC-8 uçağını kullanarak kirlilik kaynakları hakkında bilgi toplamak üzere çeşitli kentlerin üzerinde alçaktan uçacak.

KUZEY AMERİKA’NIN EN AĞIR NÜFUSLU ALANLARI ÜZERİNDE UÇACAK

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA) ve NASA arasında bir iş birliği projesi olduğu belirtilen AEROMMA ile bilim insanları Los Angeles, Chicago, New York ve Toronto dahil olmak üzere Kuzey Amerika’daki en ağır nüfuslu alanlar üzerinde uçarak hava kalitesini inceleyecek. NASA’nın uçak işçisi projenin güvenliğini sağlarken, NOAA’dan bilim insanları da bilimsel araştırmalara liderlik edecek.

“İNSAN KAYNAKLI KİRLİLİK KAYNAKLARI HAKKINDA BİLGİ TOPLAMAYA ODAKLANIYOR”

Açıklamada, “Genellikle hava kalitesi ve kirliliği ile ilgili araştırmalar, odak noktası olarak ulaşıma- bilhassa de araba emisyonlarına- öncelik vermektedir. Lakin birçok kentsel alanda motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirlilik geçmişe kıyasla daha azdır. Bu nedenle bu yaz AEROMMA projesini yürüten bilim insanları, insan kaynaklı kirlilik kaynakları hakkında bilgi toplamaya odaklanıyor. DC-8, kentsel emisyonları ve hava kalitesi ile iklimi etkileyen atmosferik kimyasal tepkileri araştırmak hedefiyle bir dizi alçak irtifa uçuşu gerçekleştirecek. Bu emisyon kaynakları ortasında ferdî bakım eserleri, paklık hususları, daha küçük gaz yakan aygıtlar ve çöp alanları yer almaktadır” tabirlerine yer verildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir